Як вижити під час цунамі

Цунамі – стихійне лихо, з яким може зіткнутися кожен. Навіть якщо ви не живете в зоні, схильній до цунамі, ви можете опинитися в такій на відпочинку або у відрядженні. А тому будь-яка людина має знати, як поводитися, коли настає подібне явище.

Потрібно розуміти, що цунамі – це не просто велика хвиля, а набагато більш потужна сила, яка описується окремою фізичною формулою і має силу, майже рівну силі вибуху. У морі цунамі практично не видно – свою висоту і міць хвиля знаходить, коли підходить до мілководдя.

Що не можна робити при цунамі

Для початку ми розповімо, що не можна робити при цунамі, щоб ви не зробили серйозних помилок.

По-перше, не можна заворожено стояти і дивитися на величезну хвилю, як укопаний. Можливо, вам здасться ця рекомендація дивною: кому може прийти в голову стояти і дивитися? Але, як показує практика, багато хто саме так і робить. Чи то від жаху, чи то з цікавості.

По-друге, якщо цунамі вже дуже близько, просто бігти не допоможе, тому що хвиля рухається зі швидкістю 800 км на годину (швидкість літака), але чим ближче до берега, тим вона стає повільніше: швидкість знижується до 80 км на годину.

По-третє, якщо цунамі ще далеко, але про нього вже відомо, швидше за все, у вас є не більше 15-20 хвилин для того, щоб втекти. Тому замість того, щоб збирати свої речі, використовуйте час для втечі. Беріть тільки найнеобхідніше. Рятуйте не речі, а життя!

По-четверте, не варто бігти близько русел річок: саме русла річок при цунамі будуть розливатися в першу чергу.

Ознаки цунамі

Коли в 2004 році цунамі обрушилося на береги Таїланду, відпочиваючі подивувалися тому, що дно оголилося на багато кілометрів і стали видні різні черепашки, які люди почали збирати. Але на одному пляжі відпочиваючих врятували знання школярки, яка напередодні на уроці географії проходила тему цунамі і вчасно розпізнала що оголення дна моря – це вірна ознака настання хвилі, а також повідомила про це всім оточуючим, так що вони встигли евакуюватися.

До ознак цунамі відносять:

  • Землетрус
  • незвична поведінка води: вона або відступає на багато метрів, або, навпаки, починає як би «змащувати» поверхню землі, виходячи за межі акваторії
  • тварини втекли з берега або поводяться тривожно
  • поява білої кромки хвилі на горизонті
  • різке підняття горизонту моря
  • всі люди біжать від моря
  • виє попереджувальна сирена

Що робити під час цунамі

Якщо ви ще не бачите цунамі, але вже виє попереджувальна сирена, або ж ви побачили цунамі лише на горизонті, значить, у вас є від 10 до 20 хвилин, щоб залишити місце. Негайно починайте бігти в іншу сторону від моря. Не зупиняйтеся, поки не відійдете на 3-4 кілометри вглиб материка або не будете на висоті 30 метрів. Зазвичай цього вистачає, щоб врятуватися. Якщо ви опинилися в пастці і не можете піти з берега, піднімайтеся вгору. Це не найкраще рішення, тому його використовуємо, тільки якщо всі інші рішення недоступні. Можна забратися на дах будівлі, а можна вибрати для укриття міцне високе дерево.

Коли ви займете позицію, звідки будете чекати настання хвилі або ж почнете бігти, постарайтеся на ходу звільнитися від важких деталей одягу (куртки і т.п.), які в разі, якщо хвиля наздожене, вас заллють. Якщо ви потрапили в воду, заберіться на якийсь об’єкт, що пливе, і використовуйте його в якості плота. При першій-ліпшій можливості спробуйте перелізти на дерево, будівлю або в інше безпечне місце. Потрапивши в цунамі, ви маєте шанси загинути не від того, що потонете, а від удару будь-якого плаваючого предмета. Тому намагайтеся захиститися від таких предметів.

Коли хвиля досягне своєї межі на суші, вона з більшою силою почне відступати назад. Опинитися в воді в цей час надзвичайно небезпечно, оскільки вас просто віднесе в океан. Тому при першій-ліпшій можливості намагайтеся вибратися з води, нехай навіть просто зачепившись за дерево, щоб подолати силу, яка несе вас в океан.

Що робити після цунамі

Коли цунамі відступило, не можна повертатися в свій будинок або в готель, йти до берега. За першою хвилею може настати друга і третя, причому вони можуть бути сильніше. Тому потрібно залишатися далеко від берега, а ще краще спробувати більше піти вглиб острова або материка, щоб друга і треті сильніші хвилі вас не наздогнали. Тільки коли влада дасть сигнал, що хвилі закінчилися, можна повертатися в будинок. Коли ви будете заходити в будинок, якщо від нього щось залишилося, необхідно остерігатися предметів, які можуть обрушитися вам на голову. Також вас може вдарити струмом. Тому в приміщення можна заходити, тільки переконавшись, що все в порядку.

Якщо ви тільки збираєтеся на відпочинок

Звичайно, не дуже приємно перед поїздкою на відпочинок думати про погане. Але все ж, попереджений – значить озброєний. Тому спочатку дізнайтеся,  чи були цунамі в цьому регіоні раніше. Хоча якщо навіть не обрушувалися, це не гарантія. Варто врахувати, що більшість цунамі відбувається в місці під назвою «вулканічний пояс». Це область в Тихому океані, відома завдяки своїй вулканічної активності. Однак цунамі бувають у всіх океанах, тому якщо ви будете на океанічному узбережжі, це потенційно небезпечно. Не варто відмовлятися від такого відпочинку, просто потрібно вивчити ознаки цунамі і строго слідувати всім правилам.

odisseus2012@gmail.com

https://www.facebook.com/odisejua/

https://www.instagram.com/smart_turagent/

Вам також варто прочитати

Ми використовуємо cookie-файли для кращого відображення нашого сайту. Користуючись цим сайтом надалі ви погоджуєтесь з використанням cookie-файлів.
Погодитись