Виноробні України: куди поїхати на екскурсію (частина 1)

Винний туризм став дуже популярним останнім часом у всьому світі. Виноробні охоче знайомлять туристів з технологією виробництва вина і дозволяють оцінити його якість, продегустувавши кращі зразки продукції. Все більше українських виноробень також пропонують всім бажаючим отримати нові враження – побачити рівні ряди виноградників і кошики, повні врожаю, спуститися у винні погреби. І, головне, на дегустації у вас є можливість познайомитися з усією лінійкою напоїв, навчитися підбирати правильні закуски до того чи іншого напою, щоб потім продемонструвати свої навички сомельє в сімейному колі чи у компанії друзів. Чудовим приводом вирушити на пошуки кращого вина у різних виноробних регіонах країни є завершення збору врожаю винограду. Розповідаємо, в які українські виноробні можна поїхати на екскурсію.

1. Виноробне господарство князя П.Н. Трубецького (Херсонська область, Бериславський район, с. Веселе)

Вважається, що це єдине в Україні історичне (більше 120 років) шато (так у Франції називають дворянську садибу часто з виноробним господарством). У господарстві дійсно знаходиться не тільки виробництво вин, але і готель з прекрасним видом на Дніпро і виноградники.

Для гостей тут розробили безліч екскурсій від 1 до 3 днів тривалістю. Є різні маршрути: спочатку на винограднику, де розкажуть і про лозу, і про те, що таке терруар, і про сорти винограду. Потім, безпосередньо на підприємстві, де ви ознайомитеся з тим, що таке вторинне і первинне виноробство. Дізнаєтесь історію та легенди старовинних підвалів виноробні і замку. У 8 винних підвалах, до речі, зберігається понад 10 тисяч пляшок з вином.

Ну і родзинка програми – дегустація. Вас познайомлять з усією лінійкою вин і навчать вибирати правильний келих, а також розкажуть тонкощі еногастрономії, тобто як вибирати підходящу страву до вина. Почнете з білого – молодого рислінга – і поступово перейдете до більш насиченого, наприклад, червоного витриманого піно нуар. Заодно ознайомитеся з місцевою кухнею – домашніми сулугуні і бринзою, козячим сиром і в’яленими херсонськими томатами.

Який виноград тут росте: Рислінг, Шардоне, Аліготе, Піно блан, Каберне, Мерло.

2. Агропромислова фірма «Леанка» (Закарпатська область, с. Середнє)

Раніше радгосп «Середнянський», а з 1992 року агропромислова фірма «Леанка» об’єднує 5 населених пунктів, а ще в її наявності два винні заводи з підземними сховищами. Саме заради них і приїжджають сюди на екскурсію. Місцевий воєвода, господар Середнього, ще в середині ХVІ ст. отримав від угорського короля за хоробрість у боях кілька тисяч полонених турків. П’ять років вони довбали кирками підвали у вулканічній породі, які мали стати сховищами від ворогів, проробляли таємні входи. Довго ще після цього підвали називали турецькими, а коли небезпека нападу зникла, стали використовувати як виносховища. Умови для зберігання благородного алкоголю тут вважаються ідеальними – температура цілий рік +12°С, а завдяки пористості стін забезпечується вентиляція.

На екскурсії по цих похмурих тунелях розкажуть, які королі пили місцеве вино, які радянські державні діячі тут побували, як постраждали виноградники від антиалкогольної кампанії 1985 року і як відроджували виробництво, хто з президентів України покуштував продукцію єдиного збереженого державного винного заводу в країні.

Тут виготовляють сухі, десертні і марочні вина. На дегустації пропонують 10 видів вина, в якості закуски – сир і горіхи. Особливо рекомендують марочне сухе біле «Середнянське» та десертне «Іршавське».

Який виноград тут росте: Леанка (в Європі цей сорт називають Фетяска альба), Ізабелла, Трамінер рожевий, Ноа.

3. Виноробний комплекс «Чизай» (Закарпатська обл., м. Берегово, Урочище Чизай)

У місті Берегово на Закарпатті, де Україна межує з Угорщиною, в 1995 році заснували завод «Чизай». Зараз тут повний цикл виробництва: власні виноградники (загальною площею 272 га в трьох районах області), завод первинного виноробства (тут переробляється виноград і власне виготовляють вино) і вторинного, де відбувається розлив, знаходяться виносховища і зали для дегустації, а також Музей виноробства.

Щоб ближче познайомитися з секретами виноробства, тут організовують екскурсії по виробництву, виносховищах і музею з подальшою дегустацією 10 вин (серед них легендарне марочне десертне «Троянда Карпат», що прославилося ще за радянських часів) з легкими закусками – сир, горішки, хлібні палички і родзинки.

Який виноград тут росте: Мерло, Каберне Совіньон, Трамінер рожевий, Рислінг Рейнський, Мускат Оттонель, Мюллер Тургау.

Продовження статті читайте тут.

 

Вам також варто прочитати

Ми використовуємо cookie-файли для кращого відображення нашого сайту. Користуючись цим сайтом надалі ви погоджуєтесь з використанням cookie-файлів.
Погодитись